Plovoucí podlaha jako praktické řešení do téměř každého interiéru
V pomyslném žebříčku popularity podlahových krytin již několik let jasně kralují plovoucí podlahy. Důvodů je rovnou několik: jsou ceněny pro rychlou a poměrně nenáročnou pokládku, ale také snadnou výměnu dílů v případě poškození. Pro šikovného kutila je realizace hračka.
Proč „plovoucí“?
Jakkoliv přízvisko „plovoucí“ evokuje spojitost s vodou, ve skutečnosti vyjadřuje fakt, že podlaha není pevně spojena s nosným podkladem a nenapojuje se ke stupačkám či ke zdi. Podlaháři Praha z cechu EKOMPLEX zároveň podotýkají, že právě z tohoto důvodu se do podlahy tohoto typu nesmí cokoliv šroubovat či kotvit. Zároveň si příliš nerozumí s nadměrně těžkým nábytkem.
Z čeho se plovoucí podlahy vyrábí?
Odborníci z EKOMPLEXU pokládají plovoucí podlahy Praha ze dřeva, laminátu, linolea i korku. Dílce se do sebe obvykle zaklapávají přes suchý zámkový spoj, přičemž kontaktní plochy bývají impregnovány před vlhkostí již v rámci výrobního procesu. Pokud jde o krytinu se systémem pero-drážka, pak je nutné nalepit dotykové spoje přímo během pokládky.
Na co si dát pozor?
Nic není dokonalé a samozřejmě to platí také v případě plovoucích podlah. Slabou stránkou je vyšší hlučnost a riziko deformace při kontaktu s větším množstvím vody. Plovoučky logicky nejsou vhodné do místností s vyšší vlhkostí vzduchu (tzn. do koupelen, prádelen apod.).
Čištění je snadné, ale dejte si pozor na přílišné množství vody. Používejte dobře vyždímaný mop z mikrovláken a vaše podlaha bude v pořádku.
Co se týče zmíněné hlučnosti, tu lze poměrně efektivně eliminovat pomocí speciálních protihlukových podložek. Musí se však jednat o kvalitní materiály, které se bezprostředně po pokládce neopotřebují.
Protihlukovými podložkami bývají některé dražší plovoucí podlahy opatřeny již z výroby. Chcete-li mít doma klid, raději si připlaťte za dražší krytinu.